Aktualności

28 kwietnia 2019 11:27 | Aktualności

Wycieczka do Auschwitz-Birkenau

Dnia 2 kwietnia, w ramach edukacji patriotycznej, uczniowie klasy VIII wraz z opiekunami p. Mateuszem Andrzejukiem i p. Dawidem Krzystałą, wybrali sie, aby bliżej poznać jedno z najbardziej makabrycznych miejsc i wydarzeń drugiej wojny światowej - obóz koncentracyjny i zagłady - Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wszystko przebiegło bardzo sprawnie, dzięki zabiegom kierownika wycieczki, czyli p. Mateusza. Młodzież z zapartym tchem oglądała kolejne bloki Auschwitz, wczuwała się w mroczne opowieści o losach więźniów,  poddawana  była silnym emocjom podczas oglądania wystaw złożonych z przedmiotów pozostawionych w obozie po więźniach, a których Niemcy nie zdążyli zniszczyć podczas ucieczki przed ofensywą radziecką. Wszędzie obecne druty kolczaste, pozostałości po urządzeniach,  wieżyczki obserwacyjne, ściany rozstrzelań, szubienice, szpitale, w których zamiast ratować, podawało się śmiertelny zastrzyk fenolu, to wszystko składało się w umysłach dzieci na wielki niezrozumiały akt bestialstwa wobec bezbronnych ludzi.

,,Ludzie ludziom zgotowali ten los" - to stwierdzenie zdaje się być w pełni zrozumiale dopiero wtedy, kiedy na własne oczy zobaczy się, co czekało na więżniów niemieckich obozów koncentacyjnych.

Wycieczka z pewnością dała uczniom wiele do myślenia i stanowi bardzo ważny punkt edukacji historycznej każdego człowieka.

 

Malwina Wolny

Przeczytano: 136 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: